Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Grajewscy policjanci zainaugurowali akcję pod hasłem "Kręci mnie bezpieczeństwo"

Data publikacji 22.04.2017

W ramach inauguracji akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i Prewencji grajewskiej komendy przeprowadzili działania profilaktyczne, które ukierunkowane były na poprawę bezpieczeństwa rowerzystów.

W minioną sobotę, tuż po godzinie 10:00  przed budynkiem Grajewskiego Centrum Kultury  policjanci wraz z mieszkańcami wspólnie zadbali o bezpieczeństwo na drogach i ścieżkach powiatu. Celem spotkania była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym uczestników poruszających się rowerami. W trakcie działań dzielnicowy oznakował kilkadziesiąt rowerów, których użytkownicy posiadali  wymaganą dokumentację, natomiast naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grajewie odpowiadał na wszelkie nurtujące pytania dotyczące bezpieczeństwa rowerzysty. Najmłodszym miłośnikom jednośladów policjanci rozdawali elementy odblaskowe, które zwiększą ich widoczność po zmierzchu, co znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Z kolei starsi mieszkańcy otrzymywali ulotki dotyczące użytkowania roweru. Ponadto mundurowi przypominali najważniejsze zasady i przepisy dotyczące jednośladów oraz dlaczego warto zakładać kask i elementy odblaskowe.

W trakcie akcji wyjaśniano również zebranym zasady działania aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacji „Moja Komenda”. Dzielnicowi przypomnieli mieszkańcom, że posiadają przypisane do rejonu służbowego telefony służbowe oraz adresy e-mailowe i rozdawali specjalnie przygotowane ulotki.

Oto kilka rad, w jaki sposób możemy zadbać o bezpieczeństwo naszego jednośladu:

Oprócz znakowania warto również spisać numer ramy oraz stworzyć listę części naszego jednośladu. Przydatne w identyfikacji mogą się okazać wcześniej wykonane zdjęcia roweru, a zwłaszcza charakterystycznych elementów (np. zadrapań na lakierze). Starajmy się nie zostawiać roweru w miejscach, gdzie łatwo go ukraść np. pod sklepem przed blokiem, domem, na klatce schodowej bez uprzedniego zabezpieczenia. Rower należy zapiąć kołem i ramą do trwałego elementu, trudnego do zabrania czy rozkręcenia. Dobrym pomysłem, ale już bardziej kosztownym, jest ubezpieczenie roweru, które można dokonać w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych.