Nie bądź niemym świadkiem przestępstw narkotykowych - KPP Grajewo

Nie bądź niemym świadkiem przestępstw narkotykowych

Nie bądź niemym świadkiem przestępstw narkotykowych

Data publikacji 09.02.2009 

NIE BĄDŹ NIEMYM ŚWIADKIEM PRZESTĘPSTW NARKOTYKOWYCH !!

 

Obecność narkotyków w życiu budzi w pokoleniu poczucie bezradności i lęk. Uczucia te utrudniają podejmowanie racjonalnych działań. Stąd dosyć powszechnie są dwie reakcje:

  • Nie chcę wiedzieć - nie chcę słyszeć - udaję, że nic się nie dzieje - mojego dziecka na pewno to nie dotyczy,
  • Znajdę - zdemaskuję i nie dopuszczę.

Pierwsza reakcja prowadzi do rodzinnych dramatów późnego rozpoznania problemu. Druga dokonywania w sposób desperacki i nieprzemyślany, często powoduje więcej złego niż dobrego

Nie zamykaj oczu, ale też nie działaj pochopnie.
Pomóż działać tym, którzy mogą zrobić to skutecznie.

 Ściganiem przestępstw związanych z narkotykami, określonych
w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, zajmuje się Policja.

 

Posiadanie narkotyków, częstowanie, sprzedaż, wyrób, przemyt - to przestępstwa ścigane na mocy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 24.04.1997 roku (Dz.U. nr75 z 1997r. z późn. zm.) Informacje zgłaszane przez świadków przestępstw mogą być punktem wyjścia do podjęcia działań operacyjnych. Przestępstwa związane z narkotykami dotyczą często osób, obok których mieszkamy, czasem naszych bliskich, dlatego jest trudno zdecydować się na zgłoszenie w sposób jawny informacji na ten temat.

We wszystkich jednostkach policji działają telefony zaufania, gdzie anonimowo można zgłosić posiadane informacje dotyczące przestępstw związanych z narkotykami.

Funkcjonariusz jest obowiązany przyjąć każdą informację. Wszystkie dane przekazywane są do pionu kryminalnego - walczącego z przestępczością narkotykową. Informacje takie służą  podjęciu działań dochodzeniowych (operacyjnych), które doprowadzą do postawienia konkretnych zarzutów osobie łamiącej prawo.

Zaufaj Policji, nawet jeśli Twoja informacja
nie wywoła natychmiastowej, spektakularnej reakcji.


Ze względów dochodzeniowych nie zawsze możliwa jest szybka interwencja. Czasami wręcz nie jest wskazana, gdyż zamiast wykrycia np. siatki handlarzy, wypłoszy się pojedynczego, który szybko wróci w to samo miejsce za kilka dni. Działania operacyjne trwają długo. Funkcjonariusze obserwujący miejsce zdarzenia nie chodzą w mundurach, swoim wyglądem nie odróżniają się od zwykłych mieszkańców okolicy.

 

Ogólnopolski anonimowy telefon dotyczący przestępstw związanych z narkotykami :

0 800 120 226

Czynny całodobowo 7 dni w tygodniu

 Dyżurny Policyjny Telefon Zaufania Komendy Powiatowej Policji w Grajewie

(086) 272 22 22

 NIE  POZWALAJMY, ABY LUDZIE HANDLUJĄCY NARKOTYKAMI ,
PRODUKUJĄCY JE,  CZĘSTUJĄCY  NIMI  NASZE  DZIECI
BYLI   BEZKARNI!!