Jak ustrzeć się przed oszustwami internetowymi

Jak ustrzec się przed oszustami internetowymi

Data publikacji 07.03.2009


Jak ustrzec się przed oszustwami internetowymi !!!

Apelujemy o ostrożność podczas zawieranych transakcji na aukcjach internetowych i innych portalach internetowych oferujących rzeczy po atrakcyjnych cenach. Pamiętaj, że Internet wykorzystują również ludzie nieuczciwi. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując ich nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

Przed działalnością oszustów można się ustrzec. Oto kilka ważnych rad, o których należy pamiętać przy transakcjach internetowych:

- zachowaj ostrożność przy zawieraniu transakcji internetowych, szczególnie przy tzw. „super okazjach” - Nie zawsze to co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Warto sprawdzić sprzedającego, nie tylko poprzez sprawdzenie jego poprzednich aukcji i opinii o nim, ale i również dzwoniąc na podany w jego danych numer kontaktowy.

- nie śpiesz się! Gdy licytujesz poczekaj do pełnego zakończenia aukcji zanim ”przelejesz” pieniądze na podany rachunek. Gdy dostajesz e-mail o wygraniu aukcji warto sprawdzić, czy pochodzi on od rzeczywistego sprzedającego, a nie od oszusta, który posługuje się podobnym nickiem i tuż przed zakończeniem aukcji wysyła do licytujących informacje o wygraniu aukcji z jednoczesnym podaniem swojego numeru konta. Podekscytowanie, pośpiech i szybka chęć posiadania rzeczy powodują, iż pokrzywdzeni nie sprawdzają komu tak naprawdę wysyłają pieniądze. Jeśli licytujesz w aukcji internetowej poczekaj do zakończenia aukcji, nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.

- nie bierz udziału w transakcjach poza aukcją - szczególnie w przypadku zagranicznych serwisów aukcyjnych

- sprawdź czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze rzeczy. To zwiększa jego wiarygodność.

- jeśli dostałeś/łaś maila z informacja o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie, czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest numer konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości, nawiąż korespondencję ze sprzedającym

- chroń swoje dane osobowe i hasła dostępu. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. poprzez klikniecie w linkach zawartych w wiadomościach przysyłanych pocztą e-mail.

- w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z obsługą portalu aukcyjnego.

Jeżeli zostałeś/łaś ofiarą oszustów, poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu oraz po zebraniu dokumentów związanych z transakcją zgłoś się na policję.


Zgłaszając się na Policję trzeba podać:

- datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz licytowaną cenę.
- nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres mailowy
- sposób kontaktu ze sprzedającym: jego mail, nr telefonu, adres
- sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.


Pamiętaj!! Stosując powyższe rady nie staniesz się
ofiarą oszustów internetowych!


Opracowano w Wydziale Prewencji
Komendy Powiatowej Policji w Grajewie