Działania „ZNICZ 2014” - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działania „ZNICZ 2014”

Data publikacji 29.10.2014

Zbliża się 1 listopada - dzień, w którym większość z nas będzie odwiedzać groby swoich bliskich. W tym czasie na ulicach znacznie wzrośnie liczba uczestników ruchu drogowego.Funkcjonariusze grajewskiej Policji, tak jak każdego roku, będą czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie cmentarzy.

Tegoroczna akcja „Znicz" rozpocznie się 31 października i potrwa do 3 listopada. Święto Zmarłych to okres natężonego ruchu na drogach, a co za tym idzie, wzrasta liczba zdarzeń drogowych, a także jest to dobry czas dla złodziei, trzeba więc uważać nie tylko za kółkiem.

Apelujemy do wszystkich kierowców:

  • zachowajcie szczególną ostrożność w rejonach cmentarzy i wszędzie tam, gdzie występuje nasilenie ruchu,
  • zwracajcie uwagę na dodatkowe znaki drogowe, które pojawią się w pobliżu cmentarzy w Grajewie (znaki - „zakaz zatrzymywania się”, „ zakaz wjazdu” i „droga jednokierunkowa”),
  • parkujcie tylko w miejscach do tego wyznaczony, w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów.

Abyście Państwo mogli dobrze i bezpiecznie spędzić dzień Wszystkich Świętych, prezentujemy kilka rad:

  • piesi - korzystajcie z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie.
  • wyjeżdżając, zabezpieczcie mieszkanie: pozamykajcie dokładnie wszystkie okna i drzwi, poproście sąsiadów, by zwrócili uwagę na Wasze mieszkanie, zostawcie im numer telefonu i adres, gdzie się zatrzymacie. Usuńcie ze skrzynki pocztę, a sprzed drzwi foldery i inne materiały reklamowe,
  • podróżując samochodem, pamiętajcie by: nie zatrzymywać się poza terenem zabudowanym, w miejscach słabo oświetlonych, zalesionych lub odludnych; unikać zabierania przygodnie poznanych osób, będąc u celu podróży właściwie zabezpieczyć samochód – jeśli to możliwe, pozostawić go na parkingu strzeżonym lub w garażu. Jest to szczególnie istotne, gdy samochód ma zagraniczne numery rejestracyjne.
  • podróżując publicznymi środkami komunikacji, stosujcie następujące zasady: bilet kupcie dzień wcześniej, by nie stać w kolejce przed kasą; w pociągu wybierzcie przedział oświetlony, w którym są osoby budzące Wasze zaufanie; bagaż połóżciew zasięgu wzroku i zwracajcie na niego uwagę, zwłaszcza, gdy wysiadają inni współpasażerowie, gdyż mogą się oni po prostu pomylić i zabrać go; pieniądze i inne cenne rzeczy pochowajcie w różnych miejscach (przy sobie i w bagażu); jadąc w tłoku, szczególną uwagę zwracajcie na osoby będące blisko Was – mogą one niepostrzeżenie włożyć rękę do Waszej kieszeni lub torby i ukraść np. portfel, szczególnie sprzyja temu ruch pasażerów podczas wsiadania i wysiadania,
  • osoby starszych, bardziej może niż inni, narażone są na ataki przestępców, dlatego powinny omijać ciemne uliczki, parki i nieoświetlone bramy. Nieraz warto wybrać dłuższą drogę, ale bezpiecznie dotrzeć do celu. Można skorzystać z taksówki. Nie warto żałować pieniędzy, gdy istnieje ryzyko, ze stanie się ofiarą przestępstwa. Bądźmy czujni i przezorni.
  • gorączka zakupów” w sklepach to dodatkowa okazja dla złodziei, pamiętajcie, więc, aby: nie pozostawiać portfela z pieniędzmi w otwartej torbie czy np. na ladzie sklepowej; nie manifestujcie swojej zamożności i zawartości portfela.

Pamiętaj!!!

Gdy zapada zmrok, idąc pieszo  - szczególnie poza obszarem zabudowanym, stajesz się mniej widoczny dla kierujących pojazdami (20 - 30 metrów), załóż odblask, wtedy kierujący zauważy Cię o wiele szybciej – już nawet z 130 - 150 metrów.

Pliki do pobrania